All for Joomla All for Webmasters

Nowinki i doniesienia.

piecyki i kominki kaflowe

Coraz większą popularnością cieszą się wracające do łask kominki wykonane z kafli. Jest to nie tylko stylowy element dekoracyjny, ale przede wszystkim bardzo dobre urządzenie grzewcze, które daje przyjemne ciepło w zimowe wieczory.

 

Powrót do przeszłości - Kominki kaflowe w nowym budownictwie

Piece kaflowe stanowiły niegdyś ozdobę domów zamożnych mieszkańców miast, osób duchownych i szlachty. Pojawiły się mniej więcej w okolicach połowy XVIII wieku i były udoskonalane głównie na terenie dzisiejszych Niemiec. Z czasem zagościły też w kamienicach czy domach i nawet w XX wieku. W wielu miejscach kominki kaflowe - ze względu na bardzo dobre właściwości akumulacyjne - stanowiły główne źródło ciepła. Z czasem jednak - m.in przez postępującą gazyfikację miast i wsi - zostały one wyparte przez systemy centralnego ogrzewania, które wymagały mniejszych nakładów pracy przy ich obsłudze. Systemy CO umożliwiają ogrzanie wszystkich pomieszczeń za pomocą jednego pieca opalanego węglem, drewnem czy gazem. W przypadku ówczesnych pieców kaflowych było to niemożliwe i niemal każde pomieszczenie wymagało własnego pieca.

Dodatkowo decyzja o zmianie sposobu ogrzewania mieszkań czy domów miała na względzie bezpieczeństwo mieszkańców. Stare piece kaflowe, o które nie dbano w należyty sposób, były nieszczelne, co mogło powodować przedostawanie się dymu do pomieszczenia i stanowiło realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Technologia jednak od tego czasu poszła zdecydowanie do przodu. System dystrybucji gorącego powietrza sprawił, że odpowiednio dobrany kominek kaflowy jest w stanie ogrzać duży dom oraz jest bezpieczny dla mieszkańców. Z kolei zastosowanie wkładu z płaszczem wodnym w takim kominku, umożliwia podłączenie go do instalacji centralnego ogrzewania czy też ogrzanie ciepłej wody użytkowej (CWU).

 

kominek kaflowy

 

Budowa pieców i kominków kaflowych

Tradycyjne piece kaflowe to prostopadłościany zbudowane z cegły szamotowej obłożone kaflami. Obecnie wykorzystuje się również płyty szamotowe o dobrych właściwościach akumulacyjnych. Cegły łączy się z użyciem specjalnej ognioodpornej zaprawy murarskiej, które jest w stanie wytrzymać temperatury dochodzące do 1400 °C.

Kanał wewnętrzny powstaje z takich samych materiałów co ściany. Jednak tutaj grubość ścian nie może być zbyt duża. Rolą kanału jest odprowadzanie spalin i rozprowadzenie ciepła, a nie jego akumulacja.

Palenisko w piecu kaflowym może być wykonane z cegieł lub z gotowych wkładów żeliwnych. Pod paleniskiem umieszczony jest popielnik, do którego spada popiół powstały ze spalania drewna.

Od pomieszczenia palenisko oddzielane jest żeliwnymi drzwiczkami, a w nowocześniejszych modelach niewielką szybą.

Kominki kaflowe z kolei budowane są w oparciu o wkłady kominkowe żeliwne lub stalowe. Dodatkowo, jeżeli chcemy wykorzystać kominek jako element naszego systemu centralnego ogrzewania, warto zaopatrzyć się o wkład z płaszczem wodnym.

Obudowa, która stanowi o wyjątkowości pieców kaflowych, składa się z kafli ceramicznych. Wytwarzane są one z gliny, która po procesie odparowania, formowania i suszenia, jest wypalana. Na koniec kafle pokrywane są szkliwem odpowiedzialnym za ich trwałość. Kafle ceramiczne, jako materiał akumulacyjny, bardzo dobrze przyjmują ciepło, równocześnie długo i powoli je oddając.

 

Rodzaje kafli do kominków i pieców kaflowych

Ze względu na kształt, kafle możemy podzielić na:

  • garnkowe, cylindryczne - formowane na kole garncarskim;
  • półcylindryczne - przecinne na pół cylindry często z dekoracją ażurową;
  • płytkowe
  • zwięczenia - dekoracja gzymsów pieca bądź kominka

Na szczególną uwagę zasługują kafle kominkowe ręcznie malowane. To dzięki nim kominek czy piec kaflowy zyska unikalny wygląd i będzie stanowić dopełnienie projektu wnętrza. Najpopularniejsze kafle są zdobione motywami roślinnymi, zwierzęcymi, scenkami rodzajowymi, wzorami geometrycznymi, motywami marinistycznymi czy holenderskimi i są wykonywane z niezwykłą dbałością o detale.

Mocownie kafli do pieca lub kominka kaflowego

Kafle kominkowe muszą być mocno związane z obudową pieca lub kominka oraz ze sobą nawzajem, gdyż w wyniku zmian temperatury - jak każdy materiał - kurczą się i rozszerzają. Dlatego też zaprawa powinna być na tyle elastyczna, aby kompensować te ruchy.

Zaprawą, która idealnie sprawdzi się do połączenia ze sobą kafli i ich wypełnienia jest Klej Wysokotemperaturowy Ognioodporny VITCAS HB60. Dzięki jego wydłużonemu czasowi wiązania dopasowanie elementów staje się łatwiejsze i dokładniejsze.

Poza samą zaprawą gdzieniegdzie do mocowania kafli trzeba będzie też użyć łączników mechanicznych. W miejscach, gdzie działają duże obciążąnia - np. drzwiczki do paleniska - należy zastosować metalowe wiązadła lub druty.

 

Izolacja tylnej części wolnostojących pieców i kominków kaflowych

Warto pamiętać, że piece czy kominki kaflowe, które często montowane są jako piece wolnostojące, należy dobrze odizolować od otoczenia, gdyż piec kaflowy, oddając ciepło na ścianę, może spowodować popękanie wcześniej nałożonych warstw. Dodatkowo izolacja tylnej części kominka ogranicza utratę ciepła.

Do izolacji tylnej ściany pieca dobrze sprawdzi się Płyta Izolacyjna VITCAS CS, którą można przykleić na kleju Wysokotemperaturowym Kleju do płyt Vitcas BA oraz wzmocnić kołkami do płyt.

Więcej o izolacji ściany z tyłu pieca kaflowego przeczytasz w artykule: Ściana za kozą - Jak ją wykończyć i zabezpieczyć?

 

piecyk kaflowy

 

Kominek kaflowy - Zalety

Piece i kominki kaflowe mają wiele zalet. Jedną z nich jest to, że czas oddawania ciepła w ich przypadku wynosi od 12 do 24 godzin. W zależności od temperatury otoczenia, szczelności termicznej pomieszczenia czy samego pieca, urządzenie jest ciepłe jeszcze przez wiele godzin.

Są to niezwykle efektywne urządzenia. Przy właściwej obsłudze efektywność cieplna pieców i kominków kaflowych może wynosić ponad 85%. Dodatkowo ciepło oddawane jest przez promieniowanie podczerwone całą powierzchnią. Jest to najbardziej komfortowy sposób wymiany ciepła dla człowieka, który nie powoduje nadmiernego wysuszenia powietrza. Nie wywołuje też ruchów powietrza, które to przy ogrzewaniu konwekcyjnym wzbijają w powietrze kurz, pył czy alergeny.

Kominki kaflowe z płaszczem wodnym można także podłączyć do sieci centralnego ogrzewania, przez co ogrzewamy nie tylko pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, ale także cały dom.

Poza funkcją użytkową, jaką jest ogrzewanie pomieszczeń czy przygotowanie CWU, kominek lub piec kaflowy wolnostojący stanowi ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Nadaje mu indywidualnego i ponadczasowego wyglądu, zwłaszcza jeżeli wykorzystamy kafle ręcznie malowane. Na rynku obecnie dostępne są ceramiczne kafle tradycyjne i nowoczesne w różnych wzorach, kolorach i kształtach, które z pewnością zadowolą każdego nawet wybrednego klienta. Zawsze można też skorzystać z pomocy lokalnych rzemieślników, którzy przygotują wyjątkowe i unikalne ręcznie robione kafle.

Kominek lub piec kaflowy w domu

Piece i kominki kaflowe wracają do łask i stanowią doskonałą alternatywę dla kominka wbudowanego w ścianę czy też pieca wolnostojącego (kozy). Jego wykonanie jest bardziej czasochłonne i wymaga większych umiejętności, jednak satysfakcja z samodzielnego zbudowania pieca lub kominka obudowanego kaflami jest dużo większa.

Dostępne w naszym sklepie produkty pomogą w realizacji każdego projektu, a nasi eksperci doradzą jakich materiałów użyć przy budowie kominka lub pieca.

 

piecyk kaflowy

 

 

 

 

Tags: biokominek, piecyk, piecykkaflowy, piec kaflowy, kominek kaflowy

kominki sklep piecyk kominek piecyk wolnostojący

Piecyki wolnostojące na drewno - doskonałe źródło ciepła i klimatu w domu

Piecyki wolnostojące na drewno są nie tylko praktycznym źródłem ciepła, ale także elementem,...

Read more

kominki biokominki sklep biokominek kominek

ciepło domowego ogniska dzięki kominkom i biokominkom

W dzisiejszych czasach, kiedy życie staje się coraz bardziej zabiegane i stresujące, tęsknimy...

Read more

biokominki sklep biokominek

Odkryj Magię Biokominków

Odkryj Magię Biokominków: Nowoczesne i Ekologiczne Źródło Ciepła w Twoim Mieszkaniu W dzisiejszych...

Read more