Biokominki – wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć.
Kominki ekologiczne, czyli inaczej biokominki to cieszące się coraz większą popularnością urządzenia, stanowiące ciekawą alternatywę dla klasycznych domowych kominków. Tym, co odróżnia je najbardziej od zwykłych palenisk i daje im nad nimi niekwestionowaną przewagę, jest ich uniwersalność. Biokominek bowiem możemy zainstalować niemal w każdym miejscu naszego domu, mieszkania, a nawet tarasu, czy ogrodu. Kominek ekologiczny nie wymaga żadnych instalacji, żeby działać, a dzięki temu że opalany jest biopaliwem w płynie i nie wytwarza dymu czy sadzy i może być używany w blokach, co w przypadku tradycyjnych kominków jest niemożliwe.
Jak działa biokominek?
Kominek ekologiczny zasilany jest płynem na bazie bioetanolu. Płyn ten podczas spalania nie emituje dymu, nie brudzi, nie tworzy też popiołu, jedynym produktem ubocznym jego spalania jest para wodna oraz dwutlenek węgla, jednak jego ilość jest tak mała, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Biopaliwo jest bardzo wydajne, po zalaniu zbiornika, ogień może palić się nawet do 8 godzin. W monecie, gdy chcemy zgasić kominek, wystarczy odciąć dopływ powietrza do komory spalania. Kominek ekologiczny nie potrzebuje instalacji przewodów kominowych ani instalacji elektrycznej, nie ma konieczności również magazynowania drewna na opał.
Gdzie można zainstalować biokominek
Ogromną zaletą kominków ekologicznych na biopaliwo jest to, że możemy je zainstalować praktycznie wszędzie. Salon, jadalna, łazienka, korytarz, taras czy altana. Wybierając odpowiedni model kominka, możemy stworzyć efektowną dekorację każdego miejsca w naszym domu czy mieszkaniu. Mnogość i różnorodność wzornictwa to kolejny atut biokominków. Możemy wybierać wśród kominków dekorowanych stalą nierdzewną, szklanych czy malowanych proszkowo. Co więcej, możemy postawić na kominek wolnostojący, a także oryginalny wiszący. Fantazyjne kształty i design biokominków sprawiają, że są one niezaprzeczalną ozdobą wnętrza dodającą mu niepowtarzalnego sznytu.
Czy biokominkiem można ogrzać dom?
Najpowszechniejszym zadaniem tradycyjnego domowego kominka jest ogrzewanie. Większość posiadaczy kominków używa ich w celu ogrzewania lub dogrzewania domu. W przypadku biokominków jest nieco inaczej. Wprawdzie w kominku pali się prawdziwy ogień, który tworzy wspaniały klimat i dodaje wnętrzu uroku, jednak wzrost temperatury w pomieszczeniu pod wpływem biokominka jest możliwy zaledwie o 1 do 2 stopni, w zależności od wielkości pomieszczenia oraz długości palenia. Nie ma jednak możliwości, aby biokominek stanowił podstawowe źródło ciepła w domu, ale skutecznie może rozgrzać duszę i emocje podczas romantycznego wieczoru przy kominku we dwoje.
Czy warto zainstalować biokominek?
Instalacja biokominka to oczywiście bardzo indywidualna kwestia, a sama chęć posiadania kominka może mieć różne źródło. Jeżeli mieszkając w domu jednorodzinnym, marzy nam się przytulny i ciepły kąt, skąd wesoło będzie docierał od nas trzask płonących polan, a w domu z każdą minutą będzie robiło się cieplej, biokominek nie jest najlepszy wyborem. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się tradycyjny kominek. Jeżeli jednak mieszkając w bloku, chcielibyśmy móc poczuć prawdziwy klimat ciepłego ognia, a do tego zafundować sobie atrakcyjny i oryginalny gadżet dekoracyjny, biokominek nadaje się do tego doskonale. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby posiadać oba rodzaje kominków w domu. Tradycyjny wkład kominkowy, podłączony do instalacji centralnego ogrzewania może dbać o odpowiednią temperaturę w naszym domu w zimie, a z kolei elegancki, stylowy wiszący biokominek uprzyjemni nam letnie wieczory w ogrodzie, czy stworzy niezapomniany klimat w sypialni.
Czy biokominek jest bezpieczny?
Biokominki są w pełni bezpieczne, o czym świadczy, chociażby możliwość ich montażu w blokach. Podczas palenia w biokominku wytwarza się jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla w ilości zbliżonej do tej, jaka wydalana jest przez człowieka podczas oddychania. Nie ma więc obawy o zatrucie dymem czy żadnym innym szkodliwym produktem powstałym podczas spalania. Rozpalanie biokominka jest niezwykle szybkie i łatwe. Wystarczy wlać biopaliwo do zbiornika i podpalić, a w ciągu zaledwie kilku minut za kominkową szybką ujrzymy piękny jasny płomień. Kiedy chcemy zgasić ogień, wystarczy, że odetniemy dopływ powietrza do paleniska. To o czym trzeba pamiętać, aby nie dolewać biopaliwa do kominka podczas palenia się ognia.
zapraszamy do zapoznania się z oferta biokominków w naszym sklepie online
biokominki sklep
Tags: biokominki sklep, biokominek