Kratki kominkowe: podstawowe informacje.

Jakie kratki należy wybrać i kupić aby pasowały do kominka? Ile kratek należy zamontować? Przeczytaj ten tekst aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Istnieje wiele rodzajów kratek kominkowych. Kwadratowe, prostokątne, okrągłe a także bardzo ostatnio popularne kratki tunel i luft. Od ich odpowiedniego wyboru i montażu, zależy dobra praca kominka i wentylacja obudowy. Jakie kratki kominkowe należy wybrać i kupić aby pasowały do kominka? Ile kratek potrzebnych jest w obudowie? Jak je zamontować? Przeczytaj ten tekst aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Ile kratek kominkowych należy zamontować?

Aby kominki działały poprawnie a ich obudowa była odpowiednio wentylowana i oddawała ciepło do pomieszczenia, w którym się znajdują, należy zamontować w nich kratki kominkowe. Jedną z kratek kominkowych montuje się w dolnej części obudowy, poniżej komory spalania kominka, między podłogą a kominkiem. Drugą kratkę zamontować należy nad kominkiem, w górnej części obudowy. Jeśli w obudowie kominka, pod stropem znajduje się komora dekompresyjna – tam też należy zamontować kratkę. Upraszczając odpowiedź na powyższe pytanie, należy powiedzieć, że potrzebne są 3 kratki kominkowe. Można zrezygnować z dolnej kratki, tylko pod warunkiem, że obudowa kominka zawiera inny otwór w dolnej części, wprowadzający do niej powietrze z pomieszczenia.

Do czego służą poszczególne kratki? Jak to działa?

Każda z kratek pełni swoją ważną funkcję:

  • Kratka dolna zaciąga powietrze z pomieszczenia do obudowy. Powietrze opływa kominek, ogrzewa się i przesuwa do górnej części obudowy.
  • Tam znajduje się kratka górna, przez którą powietrze oddawane jest do pomieszczenia. Ruch powietrza spowodowany jest różnicą temperatur i jest naturalny.
  • Trzecia kratka kominkowa służy do wentylacji komory dekompresyjnej kominka. 

Rozmiary kratek kominkowych

kratki kominkowe

Bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając kratki kominkowe, jest ich rozmiar. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ wtedy obudowa kominka będzie słabo wentylowana. Bardzo często producenci kominków podają minimalną powierzchnię kratek dla danego kominka (ich powierzchnia uzależniona jest od mocy kominka), przy czym największą powierzchnię ma zwykle kratka górna (wylotowa), nieco mniejszą kratka dolna (wlotowa) zaś najmniejszą kratka komory dekompresyjnej. Ze względów estetycznych i wizualnych, zwykle stosuje się kratkę wlotową i wylotową o tej samej wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *