Jaki kominek do domu wybrać?

Każdy z nas marzy o przyjemnej atmosferze kominka w przytulnym salonie w domu. Widok ognia z kominka czy piecyka daje nam naturalna energie w pochmurne wieczory tak samo jak słońce podczas wiosennej pogody. W dzisiejszych czasach kominek w domu nie jest głównym źródłem ciepła, a bardziej służy do dogrzewania i wprowadzania jak najmilszej atmosfery. Dlatego też coraz więcej ludzi zastanawia się jaki kominek wybrać żeby ta lampka wina i widok leniwie palących się polan drewna dawał nam relaks po ciężkim dniu.

Podstawy, o których nie możesz zapomnieć przy wyborze kominka

Zanim wybierzesz zaczniesz wybierać jakikolwiek kominek musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań, które zadecydują o dalszych wyborach.

 1. Jak dużo pomieszczeń do ogrzania posiadasz?
 2. Jakiej mocy kominka lub piecyka potrzebujesz? W tym celu oblicz ile ciepła potrzebujesz.
 3. Czy posiadasz komin? Dowiedz się także jaki komin do kominka wybrać.
 4. Gdzie planujesz umieścić kominek?

Jak dużo pomieszczeń do ogrzania kominkiem posiadasz?

W przypadku jednego pomieszczenia, często pytacie o to jaki kominek do salonu 40m2 wybrać. W mieszkaniach typu kawalerka piecyk wolnostojący z podgrzewanym korpusem zapewni nam odpowiednią ilość ciepła przy małej ilości kurzu i bez hałasu. Kiedy jednak te pomieszczenia są większe i zależy nam na dużo szybszym dogrzewaniu opcja z wentylatorem będzie najlepsza.

W przypadku kilku pomieszczeń (2 lub więcej) i na przykład doboru kominka na 100m2 najlepszym wyborem będą piecyki lub kominki z płaszczem wodnym. Szczegóły dotyczące tego rodzaju kominków omówimy poniżej.

Jakiej mocy kominek lub piecyk wybrać? Jak obliczyć zapotrzebowanie ciepła?

Musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach związanych z doborem mocy piecyka lub kominka. Po pierwsze, ile metrów musisz ogrzać? Pamiętaj, że nie chodzi o m2. Przykładowo 40 m2 pomieszczenia o wysokości 2 m to zupełnie co innego jak 40 m2 pomieszczenia o wysokości 3 m. W pierwszym przypadku do ogrzania mamy 80 m3, zaś w drugim jest to już 120 m3.

Następnie weź pod uwagę jak docieplony jest Twój budynek. Czy jest to niski poziom izolacji, średni czy wysoki. Tak samo położenie Twojego budynku ma znaczenie, czy mieszkasz w górach, na nizinach, a może przy morzu. Nie zapomnij tego wziąć pod uwagę!

WZÓR NA OBLICZENIE MOCY GRZEWCZEJ KOMINKA

Aby obliczyć jakiej moc grzewczą piecyka lub kominka musimy znać wzór

D = V x G x Dt [W]

gdzie:
D – strata ciepła [W].
V – kubatura budynku w m3
G – współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/m3].
Dt: różnica temperatur: wewnętrznej i zewnętrznej (40◦C)

Współczynnik G zmienia się zależnie od izolacji budynku:
G = 0,75 – budynek dobrze izolowany,
G = 0,90 – budynek średnio izolowany,
G = 1,20 – budynek o słabej izolacji.

Żeby nieco przyspieszyć obliczenia, w uproszczeniu możemy przyjąć, że:

 • nowy, dobrze zaizolowany dom stratę ciepła ma na poziomie 30 W/m3,
 • w domach o starej technologii izolowania będzie to 40 W/m3,
 • a w domach bez izolacji 80 W/m3.

OBLICZENIE MOCY GRZEWCZEJ DLA DOMU O POWIERZCHNI 100 M2 I WYSOKOŚCI 3 METRÓW

Przyjmijmy, że nasze pomieszczenia mają 3 m wysokości, a dogrzewamy dom, który ma 100 m2 i jest nowo wybudowany i dobrze izolowany. Najpierw obliczamy kubaturę.

V = 100 m2 x 3 = 300 m3

Teraz obliczymy spokojnie możemy obliczyć zapotrzebowanie mocy grzewczej budynku

D = 300 m3 x 30 W/m3 = 9000 W

9000 W zamieniamy na kW dzieląc przez 1000 i mamy 9 kW i takiej mocy grzewczej potrzebujemy do ogrzania naszego domu. Niektórzy producenci jednak zalecają zakup piecyka o mocy 15-20% większej niż ta, którą obliczyliśmy. W tym przypadku zalecana moc kominka to 11 kW. Takiej mocy grzewczej potrzebujemy do ogrzania 300 m3, jednak zaleca się aby moc urządzenia była o 15-20% większa niż to co wyliczyliśmy, więc:

Rodzaje kominków

Jeśli nie wiemy jaki kominek wybrać musimy zadać sobie pytanie. Do czego ma on nam służyć? Jeśli szukamy kominka do ogrzania jedynie salonu i sprawienia sobie przyjemności z kontaktu z prawdziwym ogniem należy rozważyć kilka opcji. Do wyboru dajemy dwa rozwiązania: wkład kominkowy lub piecyk kominkowy tzw. „Koza”.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

kominek

Kominek w domu możemy zabudować według własnego pomysłu. Możesz wykończyć go kamieniem, kaflem, a nawet tynkiem. Wkład kominkowy może być z prostą szybąnarożny, a nawet przeszklony z trzech stron. Opcji jest naprawdę wiele. Każdy powinienem się mocno zastanowić jaki wkład kominkowy chce w swoim domu, ponieważ dobry wkład to lata zadowolenia. Spytacie jaki to jest dobry wkład kominkowy, a więc dobry, czyli z szamotemtrapezową konstrukcją paleniska i skutecznym oczyszczaniem szyby. Wkład powinien być z małą mocą grzewczą, nie przekraczającą 10 kW. Dlaczego taka moc kominka? Jeśli chcesz cieszyć się pięknym widokiem ognia to komora paleniska powinna być wygrzana. W przypadku kominka o dużej mocy np. 12 lub 14 kW, aby komora była czysta należy spalać dużo więcej drewna niż w mniejszym kominku. Dużo drewna to dużo ciepła. Powstaje wtedy pewien paradoks, aby utrzymać w nim czystą szybę musimy dużo palić, a dodatkowo generujemy dużo ciepła w pomieszczeniu. Co nie zawsze jest komfortowe, zaś jeśli do kominka o dużej mocy damy mniej drewna, kominek nie wygrzeje się. Przez co szyba bardzo szybko będzie się brudzić, a tego nie chcemy. Dlatego też należy wybierać mniejszą moc paleniska.

DOSTĘPNOŚĆ WKŁADÓW KOMINKOWYCH NA RYNKU

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe o mocy 6, 7 oraz 8 kW. Dla miłośników większych kominków, lecz z mniejszą emisją ciepła firma Kobok wprowadziła linie Midi. Tam znajdziecie duże paleniska z małą mocą grzewczą, których szyba przede wszystkim będzie czysta, a za tym idzie przyjemność z posiadania.

Kiedy wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to najlepsze rozwiązanie dla mieszkań lub domów, które posiadają więcej jak dwa pomieszczenia do ogrzania. Przykładowo taki kominek na 100m2, w momencie kiedy do ogrzania mamy 2 lub 3 pomieszczenia sprawdzi się idealnie.

Jak sama nazwa wskazuje tego typu piecyki posiadają płaszcz wodny, w którym dogrzewa się woda, a później rozprowadzania jest po mieszkaniu. Taki kominek o mocy dostosowanej do Waszego metrażu pozwoli na dogrzanie zarówno wody do mycia jak i do grzejników.

Jaki piec koza kupić?

piecyk wolnostojący

Piec koza innymi słowy piec kominkowy lub kominek wolnostojący to idealna alternatywa dla wkładu kominkowego. Również możemy wybrać wersje jego wykończenia. Może być zabudowany podobnie jak w przypadku wkładu kominkowego emaliowaną blachą, kaflem lub naturalnym kamieniem Serpentino. Komory spalania w przypadku pieca kominkowego są mniejsze, dzięki czemu nauczeni doświadczeniem z wkładów kominkowych wiemy, że im mniejsza komora i lepiej wygrzany piecyk tym szyba jest czystsza. Dużym atutem kominka wolnostojącego będzie również fakt, że zajmuje on mniej miejsca niż klasyczny wkład. Jest to bardzo decyzyjny czynnik w przypadku wyboru, który spowodował, że na zachodzie Europy piecyki są dużo częstszym wyborem niż tradycyjne kominki. Kolejną zaletą pieca kozy, a wręcz ogromną jest ich cena. Koszt wysokiej klasy pieca kominkowego to równowartość średniej klasy wkładu. Warto więc rozważyć taką opcję podczas zakupu.

PIECYK KOZA W EUROPIE

Bardzo popularnym rozwiązaniem szczególnie we Włoszech i Francji jest piecyk na pellet. Poza wszystkimi zaletami klasycznego piecyka na drewno komfort jego użytkowania jest dużo wyższy. Wszystko dzięki temu, że jest automatyczny. Cały proces rozpalania, pracy i sterowania odbywa się przy pomocy zastosowanej automatyzacji. Mamy pełną swobodę w programowaniu go. Możemy ustalić kiedy ma pracować i z jaką temperaturą. Piecyk posiada również zasobnik na pellet, który wystarczy na kilka dni pracy. Najnowsze piecyki MCZ z systemem sterowania Maestro obsługiwane są za pomocą smartfona lub tabletu.

Podsumowanie

Jak widać opcji jest bardzo dużo. Najważniejsze czynniki jakie powinniście wziąć pod uwagę to nie wybierać zbyt dużej mocy paleniska gdy kominek ma służyć bardziej do rekreacji niż ogrzewania. Dodatkowo poważnie zastanówcie się czy nie lepiej wybrać piecyka kominkowego zamiast klasycznego, a może piecyk na pellet? Wybór zostawiam Wam!

Kratki kominkowe: podstawowe informacje.

Jakie kratki należy wybrać i kupić aby pasowały do kominka? Ile kratek należy zamontować? Przeczytaj ten tekst aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Istnieje wiele rodzajów kratek kominkowych. Kwadratowe, prostokątne, okrągłe a także bardzo ostatnio popularne kratki tunel i luft. Od ich odpowiedniego wyboru i montażu, zależy dobra praca kominka i wentylacja obudowy. Jakie kratki kominkowe należy wybrać i kupić aby pasowały do kominka? Ile kratek potrzebnych jest w obudowie? Jak je zamontować? Przeczytaj ten tekst aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Ile kratek kominkowych należy zamontować?

Aby kominki działały poprawnie a ich obudowa była odpowiednio wentylowana i oddawała ciepło do pomieszczenia, w którym się znajdują, należy zamontować w nich kratki kominkowe. Jedną z kratek kominkowych montuje się w dolnej części obudowy, poniżej komory spalania kominka, między podłogą a kominkiem. Drugą kratkę zamontować należy nad kominkiem, w górnej części obudowy. Jeśli w obudowie kominka, pod stropem znajduje się komora dekompresyjna – tam też należy zamontować kratkę. Upraszczając odpowiedź na powyższe pytanie, należy powiedzieć, że potrzebne są 3 kratki kominkowe. Można zrezygnować z dolnej kratki, tylko pod warunkiem, że obudowa kominka zawiera inny otwór w dolnej części, wprowadzający do niej powietrze z pomieszczenia.

Do czego służą poszczególne kratki? Jak to działa?

Każda z kratek pełni swoją ważną funkcję:

 • Kratka dolna zaciąga powietrze z pomieszczenia do obudowy. Powietrze opływa kominek, ogrzewa się i przesuwa do górnej części obudowy.
 • Tam znajduje się kratka górna, przez którą powietrze oddawane jest do pomieszczenia. Ruch powietrza spowodowany jest różnicą temperatur i jest naturalny.
 • Trzecia kratka kominkowa służy do wentylacji komory dekompresyjnej kominka. 

Rozmiary kratek kominkowych

kratki kominkowe

Bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając kratki kominkowe, jest ich rozmiar. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ wtedy obudowa kominka będzie słabo wentylowana. Bardzo często producenci kominków podają minimalną powierzchnię kratek dla danego kominka (ich powierzchnia uzależniona jest od mocy kominka), przy czym największą powierzchnię ma zwykle kratka górna (wylotowa), nieco mniejszą kratka dolna (wlotowa) zaś najmniejszą kratka komory dekompresyjnej. Ze względów estetycznych i wizualnych, zwykle stosuje się kratkę wlotową i wylotową o tej samej wielkości.

Jak działa biokominek na biopaliwo.

Biokominek czy kominek – to pytanie usłyszeć można nader wielokrotnie. Przecież rozpalony płomień to symbol domowego ciepła i ogromnie ozdobny element urządzenia domu. Niestety, na tradycyjny kominek pozwolić zdołają sobie tylko posiadacze prawidłowo przystosowanych domów, gdzie zadbano o specjalnie przygotowany przewód kominowy. Czy oznacza to, że mieszkańcy bloków lub lokali bez takiego udogodnienia muszą zapomnieć o romantycznym kominku? Niekoniecznie. Rozwiązaniem okazać może się tzw. biokominek. Jak działa takie urządzenie i co wskazane jest wiedzieć o nim przed zakupem?

Biokominek – jak działa?

Biokominek jest rozwiązaniem, które coraz częściej stosowane jest we współczesnych mieszkaniach. Budując dom czy urządzając wnętrze wskazane jest by przeanalizować jaki ogień będzie lepszy i bezpieczniejszy – ten z pachnącego drewna czy ten z paliwa. W tradycyjnym kominku palone jest drewno lub brykiet, które charakteryzują się emitowaniem ogromnych ilości dymu, sadzy oraz swoistych zapachów. Budowa klasycznego kominka wymaga instalacji pozwalającej na odprowadzenie wszystkich emitowanych tworów na zewnątrz pomieszczenia oraz miejsca na powstający w trakcie spalania popiół. Biokominki wolnostojące i wiszące pracują na całkowicie innym rodzaju paliwa – bioetanolu.

W praktyce jest to paliwo w oparciu o alkohol, który spala się prawie całkowicie – jedynymi produktami w tej reakcji są zaledwie niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz para wodna. Każdy biokominek dysponuje tzw. biowkładką, czyli specjalnym zbiornikiem, do którego wlewamy płynne paliwo. W zależności od jego jakości i przepływu powietrza, litr biopaliwa powinien wystarczyć na dwie do pięciu godzin opalania. Jedynym wymogiem bezpiecznej i wydajnej eksploatacji takiego urządzenia jest działająca i efektywna wentylacja pomieszczenia.

Zalety zastosowania biokominków

Biokominki mają wiele plusów – podstawowym jest z pewnością fakt, że biokominek wolno ustawić nieomal wszędzie. Nie ma tutaj ograniczeń wynikających z położenia przewodu kominowego i w praktyce nawet właściciele kawalerek w blokach mogą radować się pięknem ognia w zaciszu swojego małego „M”. W wielu przypadkach położenie biokominka można swobodnie zmieniać, co pozwala na dopasowanie go do zmieniającego się wystroju lub aranżacji wnętrza – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować takie urządzenie na balkonie lub tarasie. Biopaliwo spala się bezdymnie, a w czasie procesu nie wydzielają się żadne toksyczne opary – to bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie, które cenią entuzjaści ochrony środowiska oraz posiadacze małych dzieci i zwierząt domowych. Dużą zaletą jest też oszczędność miejsca – nie tylko dlatego, że sam biokominek jest kompaktowym elementem wyposażenia, ale także z braku konieczności gromadzenia dużych ilości drewna czy brykietu – dodatnio wpływa to również na stylistykę pomieszczenia. Spalające się bezdymnie i bezwonnie paliwo to także gwarancja czystości w domu – w przypadku tradycyjnych kominków sprzątanie wkładu bywa przyczyną ubrudzenia podłóg czy sprzętów i jest dosyć czasochłonnym procesem. Biokominek nie wymaga takiej obsługi i sprawia, że jedyną naprawdę istotną czynnością eksploatacyjną jest zaopatrywanie go w paliwo. W dodatku na rynku występuje wiele dodatkowych akcesoriów do biokominków, które są ciekawych dodatkiem do wnętrza. 

Co się powinno wiedzieć o biokominkach

Biokominek ma wiele zalet, mimo to należałoby pamiętać, że takie rozwiązanie ma też pewne ograniczenia – z pewnością nie wolno go stosować jako głównego źródła ciepła w domu. Urządzenie zasilane biopaliwem naturalnie ociepla wnętrze, ale nie posiada skuteczności klasycznego kominka na paliwo stałe. Jest dozwolone używanie go w charakterze uzupełnienia głównego źródła ciepła albo jako element ozdobny. W czasie eksploatacji powinno się także troszczyć się o poprawną wentylację pomieszczeń – nie ma tutaj dymu i sadzy, ale spalanie biopaliwa wymaga stałego dopływu powietrza i odprowadzania wydzielającego się dwutlenku węgla. Negatywem może być cena paliwa – ekologiczne paliwo do kominka nie jest najtańszym rozwiązaniem – w ciągu godziny spalimy Zwykle mniej więcej 0,5 litra alkoholu, co będzie kosztować w granicach od 5 do 10 złotych.

Kominek w mieszkaniu w bloku? To łatwe

Kiedy myślimy: kominek, od razu oczyma wyobraźni widzimy domek jednorodzinny w pięknym ogrodzie. Nawet, jeśli źródło ciepła kryje się w kotłowni, a palimy w nim ekogroszkiem czy słomą, to i tak w pierwszej chwili kojarzy nam się kominek z otwartym paleniskiem usytuowany w salonie… A jeśli chcemy mieć kominek w bloku? Wtedy zazwyczaj wzdychamy z żalem, że nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z ogródkiem. 

Biokominek – kominek na biopaliwo.

W bloku zazwyczaj mamy kaloryfery i centralne ogrzewanie, a nasz kominek ma mieć tylko funkcję dekoracyjną oraz służyć nam jako alternatywne źródło ciepła w tzw. przejściowych porach roku. Uznajemy nasze marzenie za niemożliwe do zrealizowania (widział ktoś kominek w bloku?) i wracamy do rzeczywistości.  Tymczasem kominek w mieszkaniu w bloku to pomysł jak najbardziej realny. Sposoby na jego urzeczywistnienie są co najmniej dwa. A mianowicie:

 1. zapoznanie się z wszelkimi procedurami i przepisami budowlanymi dotyczącymi instalacji kominka opalanego paliwem stałym, np. drewnem (dość zawiłe, czasochłonne i summa summarum kosztowne rozwiązanie – czasem ze względów technicznych poza zasięgiem) i… decyzja o przeprowadzce ;),
  albo
 2. zakup kominka na bioetanol.

Jeśli mieszkamy w bloku pow. 3 piętra (4 kondygnacji) – tradycyjnego kominka z paleniskiem bądź kozy na pewno nie będziemy mogli zainstalować, choćbyśmy nawet bardzo chcieli. Przepisy nie pozwolą. Jeśli mieszkamy niżej (czyli do 4 kondygnacji) – pojawia się nam światełko w tunelu. Owo światełko to własny przewód kominowy dymowy o odpowiednich parametrach. Konia z rzędem temu, kto takowy w swoim bloku posiada. Najczęściej w blokach budowane są kominy spalinowe i wentylacyjne lub wyłącznie wentylacyjne (tam, gdzie nie ma gazu). A do nich kominka na paliwo stałe nie możemy podłączać. Pomijamy jeszcze jeden aspekt, jakim jest wymagana przepisami kubatura pomieszczenia…

Rozwiązaniem wtedy staje się biokominek czyli kominek na biopaliwo, który nie potrzebuje komina dymowego, bo nie produkuje dymu. Nie produkuje też spalin, sadzy i nie pozostawia popiołu. Jedyne, co „oddaje” do atmosfery to para wodna i dwutlenek węgla, czyli dokładnie te same związki, które wydala człowiek w procesie oddychania. W czasie 5 godzin palenia się kominka na bioepaliwo mamy w powietrzu równowartość dwutlenku węgla wydychaną równocześnie przez 3 dorosłe osoby. Do użytkowania biokominka potrzebujemy jedynie wentylacji grawitacyjnej (a taką mamy w każdym mieszkaniu w bloku) i dopływu świeżego powietrza, gdyż do spalania oparów bioetanolu zużywany jest tlen. Podobnie, jak podczas palenia świec czy lamp naftowych – musimy zadbać o to, by mieszkanie przewietrzać. Inaczej narazimy się na gorsze samopoczucie z powodu niskiej zawartości tlenu w powietrzu, którym oddychamy. Oczywiście to żadna filozofia – robimy to odruchowo i instynktownie. Kiedy czujemy dziwny dyskomfort panującego „zaduchu”, otwieramy okno i wpuszczamy do wnętrza świeże powietrze. Nie musimy obawiać się zatrucia czadem, gdyż takowy przy spalaniu bioetanolu się nie wydziela.

Biokominki mają wiele zalet. Są czyste i ekologiczne. Nie dymią, nie wydzielają zapachu (ale uwaga: to zależy od jakości stosowanego biopaliwa), nie pozostawiają popiołu. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Biokominek to oryginalny element dekoracyjny – można go powiesić, zabudować w ścianie albo postawić na podłodze, regale czy parapecie. Pali się w nim żywy ogień i wydziela się ciepło. Dlatego ważne jest, by zachować środki ostrożnościKominki na biopaliwo są mobilne – to prosty i sprawny montaż oraz możliwość dowolnej zmiany miejsca jego użytkowania (no – może poza tymi w zabudowie ściennej…). I wreszcie: są łatwe i szybkie w obsłudze (rzec można, że bezobsługowe) – rozpalenie w biokominku zajmuje dosłownie chwilkę, a wygaszenie ognia tyleż samo.

Planujesz kominek ale nie wiesz jak wybrać wkład kominkowy?

Każda osoba planująca budowę kominka zadaje sobie to podstawowe pytanie jak wybrać wkład kominkowy?

Wobec tego dowiedz się jak wybrać wkład kominkowy. Sercem każdego kominka jest właśnie wkład kominkowy. Kominek oprócz walorów estetycznych pełni także funkcje grzewcze. W celu zdecydowania jaki wkład kominkowy wybrać należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzięki znajomości parametrów wkładów kominkowych dowiesz się jak wybrać wkład kominkowy.

Zobacz jak wybrać wkład kominkowy

Jeśli chcesz wybrać dla siebie jak najbardziej dopasowany wkład kominkowy powinieneś znać ogólne parametry wkładów kominkowych. Porównanie parametrów wkładów pozwala ocenić dane modele i porównać wkłady kominkowe. Powinieneś znać parametry wkładów kominkowych jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać wkład kominkowy. W celu wybrania jak najodpowiedniejszego wkładu kominkowego podczas wyboru wkładu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów: 

 • moc
 • sprawność
 • wymiary wkładu
 • kształt i wymiary szyby
 • ilość szyb
 • sposób i kierunek otwierania drzwiczek
 • wymiary styl i wygląd fasady  
 • średnie zużycie opału,
 • opcje dodatkowe.

Każdy z powyższych parametrów wkładów kominkowych jest szczegółowo opisany.

wkład kominkowy

Jak wybrać wkład kominkowy ze względu na cenę

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak wybrać wkład kominkowy, należy zwrócić uwagę na powyżej wskazane informacje i parametry. Znajomość parametrów wkładu kominkowego i indywidualnych potrzeb to kluczowy element w przypadku gdy chcemy dowiedzieć się jak wybrać wkład kominkowy. Udzielone porady opisują jak wybrać najodpowiedniejszy wkład kominkowy dostosowany do indywidualnych potrzeb. Rozważając to jak wybrać wkład kominkowy należy mieć na uwadze, że każde odstępstwo od modelu standardowego jakim jest zwykły wkład kominkowy z jedną szybą prostą z drzwiczkami otwieranymi na bok będzie dodatkowo kosztowało. Najtańsze standardowe modele wkładów kominkowych nie mają zwykle również kurtyny powietrznej oraz możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz.

Odpowiadając na pytanie – jak wybrać wkład kominkowy?

Aby wybrać jak najlepiej dostosowany wkład kominkowy do naszych potrzeb w pierwszej kolejności należy określić budżet jakim dysponujemy na zakup wkładu kominkowego, ustalić efekt jaki chcemy uzyskać z kominka, parametry grzewcze i techniczne, opcje wizualne i techniczne dostosowane do budżetu mając na uwadze, że każda opcja dodatkowa i odstępstwo od standardowego wkładu kominkowego będzie dodatkowo kosztować. Wkład kominkowy powinien być dostosowany do projektu kominka i do indywidualnych potrzeb w tym celu istotne jest zwrócenie uwagi na właściwości i parametry danego wkładu kominkowego. Na tej podstawie należy  zdecydować jaki wybrać wkład kominkowy.

Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:

– Jaki komin do kominka?

– Wkład kominkowy narożny

– Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

– Parametry wkładów kominkowych

– Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

– Kominek czy koza?

– Zabudowa kominka krok po krokuOPUBLIKOWANE W

zasilanie biokominka

biokominku tradycyjne drewno zostało zastąpione ekologicznym i bezwonnym biopaliwem, który ma postać czystego płynu. Skład biopłynu jest oparty zazwyczaj na  jednym rodzaju alkoholu (np. na etanolu) i jest odpowiednio dobrany, dzięki czemu efektem jego spalania jest para wodna i dwutlenek węgla, który wytwarzany w ilościach podobnych do tych wydzielanych przez dorosłego człowieka nie stanowi zagrożenia. Para wodna natomiast korzystnie wpływa na wilgotność powietrza. Podczas spalania biopaliwa nie powstaje dym.

Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska.

Parametry cieplne, czyli porównanie kaloryczności różnych surowców: biopaliwo ok. 30 MJ/kg, drewno 12MJ/kg, benzyna 45MJ/kg, węgiel kamienny 24 MJ/kg.

JAK DŁUGO SPALA SIĘ BIOPALIWO W KOMINKU?

Okres spalania biopaliwa w kominku jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Zwykle jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od ustawienia płomienia. Moc biopaliwa jest określana przez każdego producenta. Należy sobie więc odpowiedzieć na pytanie, czy w danym momencie biokominek ma spełniać jedynie funkcję estetyczną i wizualną (wówczas pobór energii jest bardzo niski), czy także być źródłem intensywnego ciepła.

CZY BIOETANOL JEST BEZPIECZNY?

Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem bioetanol jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego, ponieważ produkowany jest z organicznych surowców, jest biodegradowalny i, w przeciwieństwie do innych paliw, w znikomym stopniu wpływa na klimat, co przyczynia się do jego ochrony. Bioetanol jest to w ok. 96,5% alkohol denaturowany, nie nadający się do spożycia przez ludzi. Bioetanol spala się czysto i bez osadów, bezwonnie i bezdymnie. Podczas procesu wypalania powstaje jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który w pomieszczeniach o standardowej wentylacji nie stanowi zagrożenia.

O bezpieczeństwie bioetanolu możne świadczyć również fakt, iż dopuszczenie biopaliw do obrotu i powszechnego stosowania jest uwarunkowane ostrymi wymogami norm, przepisów i procedur jakościowych. Zanim biopaliwo trafi do naszego biokominka, jest poddawane szeregowi testów i badań kontrolnych, które przeprowadzają wysokiej klasy specjaliści. Możemy mieć więc pewność, że przy prawidłowym wykorzystaniu i przechowywaniu bioetanolu zapewnimy bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

W JAKI SPOSÓB PRZECHOWYWAĆ BIOPALIWO?

Biopaliwo zostało sklasyfikowane jako Łatwopalna Ciecz Klasy 3 i podlega specjalnemu prawu lokalnemu, które dotyczy jego przechowywania. Informacje dotyczące składowania bioetanolu znajdują się we wszystkich instrukcjach obsługi oraz na etykiecie opakowania. Należy uważnie się z nimi zapoznać.

Należy także pamiętać, aby przechowywać bioetanol w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, z dala od źródła ognia.

CZY MOŻNA UŻYĆ INNEGO PALIWA DO BIOKOMINKA?

Jest to zabronione. Biokominkom są dedykowane specjalne biopaliwa, które zapewniają prawidłowe jego funkcjonowanie i bezpieczeństwo użytkowania. Nie należy eksperymentować z innymi paliwami, także z bioetanolem dostępnym na stacjach benzynowych, ponieważ stanowi on mieszankę etanolu z benzyną, która nie tylko wpłynie na powstanie niechcianej sadzy, ale także może zagrozić bezpieczeństwu.

BIOPALIWO – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE?

Biopaliwo o wysokich parametrach nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo podczas użytkowania biokominka, ale także wpłynie na jakość i wydajność spalania oraz na brak zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu podczas wypalania biopłynu.

Kompozycja każdego dobrej jakości biopaliwa oparta jest na bazie etanolu, który jest naturalnym alkoholem produkowanym z surowców roślinnych. Skład chemiczny etanolu wymaga wielostopniowej rektyfikacji lub uszlachetniania i oczyszczania przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń molekularnych. Wynikiem tego procesu jest 100% etanol, jednak ogólnoświatowe przepisy zabraniają sprzedaży tego alkoholu w czystej postaci w celach innych niż spożywcze. Z tego powodu dostępne na rynku biopaliwa na bazie etanolu są dodatkowo wzbogacane innymi składnikami skażającymi i to szczególnie one wpływają na jakość produktu. Źle dobrane podczas spalania biopaliwa wytwarzają m.in. nieprzyjemny zapach i zanieczyszczają palenisko pozostałościami spalania.

Jeżeli zależy nam nie tylko na bezpiecznym, ale także wygodnym użytkowaniu biokominka to musimy zasilać go biopaliwem najwyższej jakości. O dobrych parametrach biopłynu świadczy m.in. bezwonny zapach wydzielany podczas eksploatacji i brak osadzania w palenisku pozostałości spalania. Oznacza to, że środki skażające dodane do paliwa są nieszkodliwe i odpowiednio dobrane. Wysokiej jakości biopaliwo cechuje się także wysoką kalorycznością, co bezpośrednio przekłada się na długi okres spalania, oraz żółtym odcieniem płomieni. Paliwa takie są z reguły droższe, jednak mamy pewność, że nad ich powstaniem pracowało grono specjalistów.

Jeżeli pierwszy raz dokonujemy zakupu biopaliwa i nie jesteśmy w stanie stwierdzić, którzy producenci są sprawdzeni to najlepiej jest zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt ma atest renomowanych placówek badawczych, na przykład certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Rzetelni producenci zlecają tej instytucji badania nad składem chemicznym i fizycznym w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania opakowania, w którym łatwopalne paliwo często przemierza znaczne odległości i jest narażone na różne warunki pogodowe. Opakowanie to powinno być zgodne z europejskimi normami dotyczącymi przechowywania tego rodzaju substancji, dobrze by jego etykieta zawierała wyczerpujące informacje oraz by posiadał bezpieczną nakrętkę, która zabezpiecza przed niepożądanym otwarciem.

W trosce o zdrowie własne i innych domowników nie eksperymentujmy więc z paliwem podejrzanie tanim, pochodzącym z niesprawdzonego lub nieznanego źródła. Ważnym jest też, aby nie zasilać płomieni paliwem innym niż to, stworzone specjalnie dla biokominków. Testowanie spalania nafty, ropy czy innego alkoholu może mieć tragiczne i nieodwracalne skutki.

Biokominki – pytania i odpowiedz

Czy biokominkiem można ogrzać mieszkanie?

Jak wydajny energetycznie jest biokominek i czy poza walorami dekoracyjno – estetycznymi może również być źródłem ogrzewania? Większość osób decydując się na biokominek skupia się przede wszystkim na jego walorach dekoracyjnych, tymczasem podczas spalania paliwa biokominek wydziela również ciepło. Jaka jest moc grzewcza typowego biokominka i czy można traktować go jako źródło ciepła?

Czy biokominek grzeje i ile daje ciepła?


Najpierw porównajmy moc grzewczą różnych źródeł ciepła. Efektywność biokominka wynosi około 3 kW. W przypadku pokojowego grzejnika jest to 1,5-2 kW, natomiast kominka zamkniętego opalanego drewnem – od 5 do 16 kW. Tylko co to właściwie znaczy? Aby ogrzać 10 m2 powierzchni potrzebny jest 1kW mocy grzewczej. Biokominek jest w stanie ogrzać pokój o powierzchni 30 m2, czyli w zupełności wystarczy do ogrzania np. salonu. Odpowiadając więc na postawione pytanie: biokominek grzeje i daje ciepło, ale nie w takiej ilości, jak tradycyjny kominek.


Biokominek jedynym źródłem ciepła?


O ile tradycyjny kominek, zwłaszcza taki wyposażony w płaszcz wodny, może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu, o tyle biopalenisko do takiego zastosowania się jednak nie nadaje.

Nie chodzi tu już nawet o moc biokominka (można wyobrazić sobie sytuację posiadania kilku urządzeń w domu), ale o konieczność uzupełniania paliwa i w większości biopalenisk niskiej mocy akumulacyjnej ciepła.

Nie oznacza to, że biokominek ciepła nie potrafi akumulować. Jeśli wybierzemy taki, który wykonany jest z kamienia bądź cegły, to jak najbardziej jego obudowa będzie się powoli nagrzewać i nawet po zakończeniu spalania oddawać ciepło.

W przypadku biokominków aluminiowych, stalowych czy szklanych w akumulacji ciepła mogą pomóc różnego rodzaju akcesoria kominkowe, takie jak polana ceramiczne imitujące drewno czy kamienie.

Koszty ogrzewania biokominkiem

Paliwo do biokominków występuje w formie płynu lub żelu. Przykładowo – 10 litrów świetnej jakości paliwa kosztuje ok. 100 zł, a 20 litrów niecałe 200 zł. Zazwyczaj im większy zestaw kupujesz, tym mniej płacisz za litr paliwa.

Dosyć trudno jest jednak oszacować zużycie biopaliwa, bo zależy ono głównie od wielkości paleniska i wysokości płomienia (niektóre modele biokominków umożliwiają regulację wysokości płomienia). Możemy przyjąć, że litr paliwa spala się przez ok. 3-6 godzin (w zależności od tego, jak duży jest płomień), czyli 10 litrów wystarcza na 30-60 godzin pracy.

Biokominki – bez dymu, bez drewna, ekologicznie

Instalacja kominka w bloku? Nic prostszego!

Biokominki szturmem podbijają polski rynek, a przyczyn tego faktu można upatrywać w szeregu zalet, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie. Przede wszystkim biokominek można zainstalować praktycznie wszędzie i jest on nie tylko dodatkowym źródłem ciepła, ale i designerskim akcentem we wnętrzu. Z uwagi na fakt, że biokominki nie wydzielają dymu ani nie potrzebują żadnej specjalistycznej instalacji, sprawdzą się nawet w niewielkich mieszkaniach w… bloku.

Tradycyjne kominki bywają problematyczne

biokominek ZEUS

Zastanówmy się najpierw, co musielibyśmy zrobić, aby mieć w domu tradycyjny kominek? Przede wszystkim potrzebny by był komin, przez który odprowadzane są powstające w całym procesie spaliny. Współczesne kominki, obok funkcji dekoracyjnej pełnią też funkcję użytkową, co znaczy, że służą również jako źródło ogrzewania. Aby jednak tak się stało, w całym domu trzeba rozprowadzić system rur – co jest nie tylko dodatkowym kosztem, ale również sporą fatygą. Jeśli nie zaplanujemy tych prac na etapie budowy domu, to konieczny będzie większy remont (i duże nakłady finansowe), aby ukryć całą instalację.

Tradycyjne kominki jako paliwo wykorzystują drewno, które – jak wiadomo – zabiera dość dużo miejsca, trzeba więc wygospodarować pomieszczenie, w którym będziemy je przechowywać. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o sprzątanie – nie dość, że przenoszenie drewna pozostawia ślady (kawałki kory, drzazgi), to jeszcze musimy regularnie usuwać powstający podczas spalania popiół. Miejmy też świadomość, że wybierając miejsce na tradycyjny kominek, już nigdy nie będziemy mogli jego lokalizacji zmienić, a jedyną metodą pozostanie wyburzenie.

Powyższe cechy z całą pewnością jako potencjalnych posiadaczy kominków eliminują mieszkańców bloków, którzy nie mają możliwości, aby spędzać romantyczne wieczory przy cieple i blasku kominkowego ognia. Czy jednak na pewno jest to prawdą?

Biokominek – jak to działa?

Biokominki, jeszcze kilkanaście lata temu będące designerską fanaberią, dziś można spotkać w wielu polskich domach i mieszkaniach. Rozwiązanie to przekonało do siebie tysiące użytkowników, którzy wcześniej byli przeświadczeni, że posiadanie kominka to luksus, który wymaga dużych nakładów finansowych i znacznej przestrzeni. Jak to jest możliwe?

Przede wszystkim biokominki nie wymagają żadnej specjalnej instalacji rurowej czy kominowej.

Nie trzeba ich więc podłączać do przewodów kominowych, co pozwala umieścić je w każdym pomieszczeniu. Najważniejsze, żeby była w nim dobra wentylacja. Tym samym wyeliminowany zostaje też problem czyszczenia przewodów wentylacyjnych.

Poza tym biokominek można zainstalować w każdym pomieszczeniu, a jeśli znudzi nam się w salonie, to bez problemu możemy go po prostu przenieść do sypialni.

Biokominki są – podobnie jak te tradycyjne – alternatywnym źródłem ciepła, jednak znacznie bezpieczniejszym. Warto też podkreślić, że w przypadku stosowania jako dodatkowego źródła ogrzewania tradycyjnego kominka, aż 60% ciepła „ucieka” na zewnątrz, a w pomieszczeniu pozostaje zaledwie 40%. W przypadku biokominka, który nie jest podłączony do przewodów kominowych, wewnątrz zostaje 100%. Już po kilku minutach od momentu rozpalenia odczuwalny jest wzrost temperatury w pomieszczeniu, a w zależności od ustawienia wielkości płomienia, jeden litr biopaliwa będzie spalał się w czasie od dwóch do pięciu godzin i zastąpi grzejnik o mocy 1,5-3 kW.

Ekologiczne, bezwonne paliwo

Paliwem, które spala się w biokominakch jest bioetanol – ekologiczny, bezwonny płyn lub żel, który w procesie spalania nie wydziela dymu, lecz parę wodną i dwutlenek węgla w ilościach zbliżonych do wydychanego przez człowieka powietrza.

Para wodna jako efekt „uboczny” spalania bioetanolu jest bardzo korzystna dla zdrowia człowieka. – Dzięki niej znacząco poprawia się wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Poprzez umieszczenie w kominku naczynia z olejkiem eterycznym możemy przy okazji zafundować sobie aromaterapię.

Ekoprojekt, a kominki

Z dniem 1 stycznia 2022 w całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe wymogi dla pieców wolno stojących i wkładów kominkowych tzw. miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Ma to związek z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz rozporządzeniem Komisji UE 2015/1185 w sprawie wykonania tejże dyrektywy dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe. Zapewne słyszeliście termin Ekoprojekt lub Ecodesign. Warto nadmienić, że Ekoprojekt nie odnosi się tylko do kominków. Jest to ogólna idea mająca na celu projektowanie urządzeń wykorzystujących energię w taki sposób, aby robiły to jak najwydajniej. Wymogi Ekoprojektu dotyczą urządzeń z wielu innych branż m.in. informatycznej, AGD i RTV, czy też oświetleniowej. Jednak tak naprawdę to dzięki problemom ze smogiem w takich miastach jak Kraków termin Ekoprojekt zyskał taką popularność.

Ekoprojekt, a kominki

A jakie są fakty? W odniesieniu do kominków i pieców wolno stojących na drewno wprowadzone zostały następujące wymogi:

 • Sezonowa efektywność energetyczna
  • Co najmniej 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet
  • Co najmniej 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania
 • Emisja cząstek stałych (PM):
  • Maksymalnie 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet
  • Maksymalnie 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania
 • Emisja organicznych związków gazowych(OGC):
  • Maksymalnie 120 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą i otwartą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet
 • Emisja tlenku węgla (CO):
  • Maksymalnie 1500 mg/mdla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet
  • Maksymalnie 2000 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania
 • Emisja tlenków azotu (NOx):
  • Maksymalnie 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą i otwartą komorą spalania wykorzystujących biomasę
  • Maksymalnie 300 mg/m dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania wykorzystujących stałe paliwa kopalne

Znakowanie etykietą energetyczną

Każdy miejscowy ogrzewacz pomieszczeń powinien być oznaczony etykietą energetyczną określającą klasę energetyczną produktu. Im wyższa klasa energetyczna tym sprawniejsze urządzenie i więcej oszczędności w Twojej kieszeni. Wyższa sprawność oznacza mniejsze zużycie drewna! Warto o tym pamiętać przy wyborze wymarzonego kominka. 

Gotowi przed czasem

Pomimo tego, że dyrektywa Ekoprojekt zacznie obowiązywać od 2022 roku my jesteśmy gotowi na nią już dziś. Obecnie w ofercie posiadamy ponad 60 pieców wolno stojących oraz wkładów kominkowych. Co więcej, cały trwają prace badawcze mające na celu stopniowe zwiększanie liczby urządzeń spełniających restrykcyjne wymogi Ekoprojektu. Ekologia i troska o środowisko jest dla nas na pierwszym miejscu!

jak zamontować biokominek?

biokominek do zabudowy

Biokominek nie może co prawda stanowić głównego źródła ogrzewania, ale jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego kominka. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia innego urządzenia do komina dymowego. Jest często wybierany także ze względu na łatwość w montażu, choć aby poprawnie zrealizować ten proces, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Oto, co warto wiedzieć o montażu biokominka.

Naturalnym płomieniem we wnętrzu możemy się cieszyć od 2 do 5 godzin przy jednorazowym napełnieniu zbiornika z paliwem (w zależności od regulacji wysokości płomienia). Biokominek możemy zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu i to niezależnie od tego, czy chcemy go zainstalować w domku jednorodzinnym, mieszkaniu w bloku na wyższym piętrze, biurze czy lokalu użyteczności publicznej, a nawet na tarasie (kominki wolnostojące). Urządzenie to nie wymaga podłączania do żadnej instalacji kominowej dzięki temu, że jest zasilane specjalnym paliwem w płynnej lub żelowej postaci, które nie wydziela dymu. Wytwarza za to dwutlenek węgla i parę, co przyczynia się do tego, że powietrze w pomieszczeniach, w których znajduje się biokominek, jest dodatkowo nawilżane. Warto podkreślić również fakt, że zastosowanie tego rodzaju urządzenia jest wyjątkowo komfortowe, ponieważ nie musimy zmagać się z regularnym usuwaniem popiołu wytwarzanego przez tradycyjne kominki i piece.

Sam montaż biokominka to bez wątpienia jedna z jego największych zalet. Trudność jego realizacji zależy głównie od tego, na jaką formę instalacji się zdecydujemy. Tego rodzaju kominek możemy bowiem umieścić w pomieszczeniu jako wolnostojący lub wiszący, co wymaga jego przymocowania do ściany. Co więcej, może on zostać też przez nas dodatkowo obudowany konstrukcją z płyt G-K, które następnie wykończymy np. płytkami elewacyjnymi.

Idealne miejsce dla biokominka

To, że biokominek może zostać przez nas zamontowany w niemal każdym pomieszczeniu, nie oznacza, że możemy umieścić w zupełnie dowolnym miejscu mieszkania, biura czy innego lokalu. Podstawową zasadą, o której powinniśmy pamiętać w tym przypadku, jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Z tego względu nasz kominek nie powinien się znaleźć w pobliżu jakichkolwiek łatwopalnych materiałów. Należy zwrócić również uwagę na to, aby źródło ognia nie było łatwo dostępne dla dzieci i zwierząt. Pomieszczenie, w którym chcemy zamontować biokominek, powinno też posiadać naturalny system wentylacji. Co ciekawe, na właściwe umiejscowienie tego rodzaju urządzenia duży wpływ ma telewizor. W tym przypadku należy stosować się do prostej zasady – jeśli telewizor jest usytuowany nisko, biokominek powinien znaleźć się wyżej, a jeżeli odbiornik jest zawieszony na ścianie, to kominek powinien zostać zamocowany tuż przy podłodze.

biokominek do zabudowy

Prosty montaż biokominka

W większości przypadków zadanie to sprowadza się do prostych czynności, ponieważ to, czy obudujemy dodatkowo nasz biokominek, zależy głównie od naszej wyobraźni aranżacyjnej. To, w jaki sposób dokonamy prostego montażu, zależy zaś przede wszystkim od rodzaju biokominka.

Biokominek wolnostojący – składa się najczęściej z obudowy oraz biopaleniska, które należy umieścić po rozpakowaniu w obudowie. Już na tym etapie możemy mówić o zakończeniu montażu, ponieważ ostatnim naszym zadaniem będzie postawienie urządzenia w obudowie w wybranym przez nas miejscu oraz napełnienie jego zbiornika biopaliwem. Wyjątkiem są kominki, w których nie została przymocowana szyba ochronna i którą musimy umiejscowić we własnym zakresie.

Biokominek wiszący – jego montaż jest trudniejszy, ale powinniśmy sobie z tą czynnością poradzić bez pomocy fachowca. Wystarczy, że będziemy postępować zgodnie z wytycznymi, które znajdziemy w instrukcji obsługi danego biokominka wiszącego. Należy zazwyczaj wywiercić odpowiednią ilość otworów w ścianie i osadzić na nich uchwyt podtrzymujący urządzenie, a na nim zainstalować sam kominek. Najważniejsze w przypadku tego typu montażu są parametry podłoża, z którym biokominek będzie się bezpośrednio stykał.

Mowa tutaj przede wszystkim o jego wytrzymałości i ognioodporności. Wytrzymałość jest ważna, aby nasz kominek był w stanie utrzymać się zawieszony na ścianie – należy pamiętać o tym, że poszczególne modele wiszące mogą ważyć nawet do 20 kg. Z tego względu nie powinno się montować biokominków na ścianach wykonanych z łatwo kruszących się materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe czy wiórowe. Zdecydowanie lepsze do tego celu będą ściany betonowe i ceramiczne. Niemniej ważna jest ognioodporność ściany. Nie poleca się montowania biokominków wiszących na ścianach, które zostały wcześniej pokryte tapetą lub wykonano je z łatwopalnych materiałów, takich jak różnego rodzaju płyty meblowe. Jeśli jednak z jakichś powodów zdecydujemy się na zamontowanie kominka na ścianie wykonanej z łatwopalnych materiałów, konieczne będzie dodatkowe wyposażenie biokominka w specjalną płytę żaroodporną lub też zabezpieczenie ściany odpowiednimi płytami izolacyjnymi.

Wykonanie zabudowy biokominka

Biokominki możemy postawić lub zawiesić w wybranym miejscu, ale możemy je też zabudować, dzięki czemu będą one bardziej przypominały tradycyjne kominki.

Jak obudować kominek? Możemy tego dokonać, kupując gotowe elementy do zabudowy, które pasują rozmiarowo do naszego urządzenia. Możemy je wyjątkowo łatwo połączyć ze sobą za pomocą kleju, łącząc uprzednio spód i boki, a następnie umieszczając wewnątrz stelaż i sam biokominek, który następnie wykończymy, przyklejając górną część obudowy.

Innym sposobem – bardziej skomplikowanym, ale dającym często zdecydowanie lepszy efekt wizualny – jest zabudowa kominka w dodatkowej ściance. Najłatwiej jest ją wykonać, mocując do istniejącej już ściany stelaż z profili metalowych, które następnie obudujemy ognioodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Aby zrealizować taki pomysł, niezbędne będą nam kołki montażowe wraz z wkrętami do przymocowania profili oraz wkręty do płyt G-K, które przytwierdzimy do stelażu. Warto wyposażyć się też w metrówkę, poziomicę, ołówek, nóż i nożyce do blachy.

Pamiętajmy o tym, że tego rodzaju prace zaczynamy od przymocowania do ściany metalowej obudowy biokominka, a następnie obrysowujemy wykonanie na całej długości ściany stelażu z profili. Profile metalowe montujemy na ścianie oraz wypuszczamy je na niewielką odległość na sufit oraz tuż nad listwą podłogową tak, aby obudowa kominka oparta na stelażu pokryła zamocowany wcześniej biokominek. Na wypuszczonych fragmentach profili poziomych mocujemy kolejną parę pionowych, a na nich profile poprzeczne, co ok. 50 cm od góry do dołu. Do tak stworzonej konstrukcji przykręcamy następnie docięte na wymiar fragmenty płyt G-K. Tak dobudowaną ściankę możemy z kolei wykończyć w tradycyjny sposób i pomalować farbą lub też wyłożyć ją np. płytkami elewacyjnymi.

biokominek do zabudowy

Biokominki: zalety i wady nowoczesnych kominków na biopaliwo

biokominek kowoczesny
biokominki nowoczesne do zabudowy

Biokominki na biopaliwo zawojowały wnętrza w stylu nowoczesnym. Są ekologiczne i uniwersalne – można je postawić w dowolnym miejscu. Jednak biokominek to nie tylko same zalety, lecz także pewne wady. Sprawdź, co warto wiedzieć o biokominkach, czyli prostym sposobie np. na kominek w kawalerce w bloku.

Nowoczesne, modne i efektowne biokominki to ratunek dla osób, które marzą o romantycznym palenisku w swoim domu, ale sytuacja architektoniczna bądź lokalowa (blok) do tej pory im to uniemożliwiała. Jakie wady i zalety posiadają nowoczesne biokominki? Czy są bezpieczne dla nas i dla środowiska? Prześledź z nami kluczowe cechy biokominków na biopaliwo!

Co to są biokominki?

Najprościej mówiąc, biokominki to nowoczesne wcielenie kominka, w którym paliwem jest tzw. biopaliwo, na bazie alkoholu etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emituje zapachu ani dymu, a po wypaleniu biopaliwa nie zostaje popiół. Dzięki ekologiczności takich rozwiązań kominki zyskały przedrostek bio-. Nowoczesne biokominki przyjmują bardzo intrygujące, niekiedy futurystyczne formy. Stanowią więc ciekawy pomysł na klimatyczną i zdrową dekorację wnętrza. Największą popularnością cieszy się biokominek w salonie. Można też go ustawić w sypialni czy kuchni.

Warto wiedzieć: Kominek na biopaliwo nieco podnosi temperaturę otoczenia, a także poprawia wilgotność powietrza. Ponadto nadaje się również do aromaterapii. To urządzenie bezpieczne, a dzięki specjalnej konstrukcji mamy pewność, że bioetanol, czyli paliwo, się nie rozleje.